Historie

Kotva vznikla mezi lety 1970 a 1975 podle návrhu českých architektů manželů Věry Machoninové a Vladimíra Machonina. Postavena byla švédskou stavební společností, což bylo na tehdejší dobu velmi neobvyklé. Půdorys tvoří mnoho šestihranů, které jsou vzájemně propojené.

Kotva má pět nadzemních pater, vzájemně propojených celkem deseti eskalátory (dvě šachty po pěti eskalátorech) a zhruba stejný počet podzemních, sloužících jako garáže a supermarket. Když byla v roce 1975 slavnostně otevřena, činila její prodejní plocha 22 160 m², 2000 zaměstnanců mělo denně obsloužit 75 000 zákazníků. Po svém otevření byla největším obchodním domem v tehdejším Československu a cesta do Prahy spojená s návštěvou Kotvy byla na dlouhou dobu lákadlem pro většinu návštěvníků Prahy.

Do 90. let zde byly zastoupeny všechny druhy zboží téměř rovnoměrně, po této době se však začala více zabývat oblečením a módním zbožím. Do roku 1987 patřila KOTVA mezi obchodní domy PRIOR. V roce 1988 se osamostatnila a v lednu 1989 byl obchodnímu domu Kotva přiznán statut státního podniku. 1.1.1994 vznikla Kotva, akciová společnost, na kterou přešel veškerý hmotný a nehmotný majetek státního podniku.

Historik architektury Rostislav Švácha v roce 2007 navrhl ministerstvu kultury prohlásit stavbu za kulturní památku, protože reprezentuje na vysoké úrovni českou architekturu první poloviny sedmdesátých let a její výtvarné i konstrukční pojetí se svébytně vyrovnává s podněty několika směrů v poválečné světové architektuře. Obdobný architektonický ráz začal používat před druhou světovou válkou Frank Lloyd Wright.

Díky tradici, dobrému jménu, příjemné nákupní atmosféře, strategickému umístění v centru Prahy a zdařilé rekonstrukci je český obchodní dům KOTVA i po 35 letech stále šik a trendy. V centru české metropole se tak v pěti nadzemních podlažích setkávají tradiční české značky, společně s produkty významných zahraničních firem, a to od módy a módních doplňků přes kosmetiku až třeba po elektroniku. Kotva dále zajišťuje parkování v prostorné podzemní garáži nebo pronájem kanceláří v Praze 1. Kotva je specifická otevřenými obchodními jednotkami, které umožňují snadnější orientaci a pohyb, a to i s kočárky či lidem s pohybovým hendikepem.

Otevírací doba

Obchodní dům Po - Ne: 9:00 - 20:00
Supermarket Po - Ne: 7:00 - 22:00